E-pacjent – mobilny i świadomy

Dzisiejsi pacjenci nie są już skazani na porady lekarza z przychodni. Teraz są bardziej świadomi, z angielskiego tzw. empowerment patient, oznacza Pacjenta, który bierze czynny udział w ochronie swojego zdrowia oraz edukuje się w zakresie profilaktyki, leczenia i informacji na temat chorób.

Dzieli się wszystkim z innymi pacjentami za pośrednictwem internetu i mediów społecznościowych. Dziś wielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że aktywne uczestniczenie w swoim „stylu życia” jest

niezbędne do zachowania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej w obliczu problemów zdrowotnych i wyzwań.

Pacjent świadomy jest odpowiedzialny –  wykorzystuje wiedzę ogólnodostępną w Internecie, prasie i telewizji do podejmowania właściwych decyzji o leczeniu, a swoim doświadczeniem dzieli się z innymi.

W 2011 roku opublikowano raport przedstawiający trendy wśród pacjentów,  który nadaje się do analizy porównawczej zachowania pacjentów, a właściwe kierunku w jakim rozwijają się e-zdrowie i e-pacjenci.

61% amerykanów szuka informacji w Internecie na temat zdrowia. Jest to bardzo dużo biorąc pod uwagę fakt, że ponad 90% populacji w US ma dostęp do sieci. Kobiety stanowią większą część onlinowych poszukiwaczy wiedzy.

51 % amerykanów chronicznie szuka informacji na temat zdrowia w internecie, a 42% uważa, że w ich otoczeniu znajdują się osoby, którym informacje na temat zdrowia znalezione w sieci pomogły.

Jednym z najważniejszych źródeł informacji są social media.

10 mln amerykanów korzysta z telefonów komórkowych w poszukiwaniu informacji na temat zdrowia. Potwierdza to rozwój sektora mhealth.

the-empowered-epatient_50c897b13266d

Share

Tagi: , ,