Pacjenci w sieci

W 2011 roku na próbie 12 419 internautach Megapanel PBI/Gemius przeprowadził badanie popularności serwisów o tematyce zdrowotnej i medycznej wśród polskich internautów. Na podstawie wyników badań przygotowany został raport przez Procontent Communication pt. „Pacjenci w sieci”  .

Agnieszka Borkowska z Gemius Polska wspomina, że „Wyniki raportu „Pacjenci w sieci” wskazują na to jak bardzo rozwinęło się medium internetowe. Dzięki badaniu Megapanel możemy poznać preferencje polskich internautów, związane z każdą tematyką, w tym wypadku zdrowotną. Poznajemy źródła z których internauci czerpią informację, sposoby wykorzystania Internetu do zdobywania porad zdrowotnych. We wszystkich działaniach marketingowych powinno być miejsce na aktywność internetową, jest to jedno z głównych źródeł informacji, z którego korzystamy. Analizują wyniki można przypuszczać, że będzie się utrzymywał trend wzrostowy wśród serwisów dotyczących tematyki zdrowotnej”.

Inspiracją do analizy najpopularniejszych witryn pod kątem tematyki zdrowotnej i medycznej były wyniki badania CEBOS w 2012 roku, które wykazało, że 80% Polaków podejmuje się samodzielnego leczenia, a 53% Polaków nawet nie konsultuje sposobu brania leków z lekarzem.

88% internautów poszukuje informacji na temat dolegliwości oraz objawów swojego  stanu zdrowia w Internecie. 73% Internautów poszukują w sieci następnie lekarza, który udzieliłby im konsultacji.

Informacje o profilu zdrowotnym najczęściej wyszukiwane przez kobiety dotyczą: diety, chorób skóry, depresji, natomiast mężczyźni najczęściej czytają o uzależnieniach, problemach z erekcją, nadciśnieniu oraz chorobach kręgosłupa i stawów.

Najpopularniejsze serwisy o tematyce zdrowotno-medycznej to:

  • Grupa Onet.pl
  • Abczdrowie.net
  • Grupa Next Infor

Najbardziej zainteresowani tematyką zdrowotno-medyczną są mieszkańcy województw:

  • Świętokrzyskiego
  • Zachodnio-pomorskiego
  • małopolskiego

Zachęcamy do pobrania Raportu „Pacjenci w sieci” TUTAJ

Share

Tagi: , ,