Potencjał telemedyczny w UK

Wielka Brytania już tylko ustępuje Stanom Zjednoczonym w wprowadzaniu  rozwiązań telehealth, opierających się na kontrolowaniu chorych na odległość poprzez komputery, aplikacje e-zdrowia na smartphonach (mhealth) i wideokonsultacje.

e-zdrowie

Shirley Silvers z Londynu ma w domu wirtualnego lekarza, który monitoruje jej przewlekłą chorobą płuc za pomocą telefonu komórkowego.

„To jest tak, jakby mój lekarz siedział obok mnie na kanapie”, powiedziała 64-lateka z Stoke-on-Trent w środkowej Anglii, wyjaśniając, w jaki sposób jej temperatura i poziom tlenu są monitorowane codziennie z domu. Shirley wysyła odczyty wyników przez SMS i dostaje odpowiedź w ciągu minuty od swojego lekarza, co eliminuje konieczność regularnych wyjazdów do specjalisty. „To jest wspaniałe” – mówi.

Brytyjski minister zdrowia Jeremy Hunt jest równie entuzjastycznie nastawiony do nowoczesnych technologii telemedycznych. Chce aby do 2017 roku z e-zdrowia obejmowało 3 mln. pacjentów. To sprawi, że Wielka Brytania wraz z USA będą liderami wykorzystującymi tele-zdrowie do opieki nad pacjentami.

Rynek telemedyczny jest kuszący dla firm technologicznych i telekomunikacyjnych. Firmy szukają miejsca do testowania nowych pomysłów na rynku światowym, które wkrótce mogą być warte dziesiątki miliardów dolarów. Według PricewaterhouseCoopers, światowy rynek telefonii komórkowej i urządzeń stosowanych w służbie zdrowia wyniesie około 23 mld. dolarów w 2017 roku. Wielu graczy, od firm medycznych, sprzętu do twórców aplikacji na smartphone, już walczą o kawałek rynku, który teraz w końcu nabiera tempa.

W Wielkiej Brytanii w 2011 roku rząd przeprowadził jedno z największych na świecie badań na temat telehealth z udziałem 6000 pacjentów, w wyniku którego powstała międzynarodowa, społeczna debata. Wyniki badania Whole Demonstrator sugerowało, zostały opublikowane w czerwcu i pokazywały obniżenie śmiertelności wśród badanych o 3,7% dzięki telehealth.

Ministerstwo Zdrowia w UK twierdzi, może zaoszczędzić nawet do 1,2 mld funtów w ciągu pięciu lat, dzięki wprowadzeniu opieki telehealth. Oszczędność tej skali trudno zignorować w czasach zaciskania pasa.

Share

Tagi: , , , ,