Rynek mHealth rośnie

Według raporty PricewaterhouseCoopers (PWC) o rynku mHealth na Świecie, ponad połowa badanych osób zdecydowanie potwierdziło, że rozwój aplikacji mobilnych ułatwi korzystanie z opieki medycznej i obniży koszty z nią związane.

Jedyna barierą, z którą mHealth musi się uporać to oporne i konserwatywne podejście środowiska medycznego, które trwa przy idei medycyny tradycyjnej i stanowisku, że nic nie zastąpi bezpośredniej wizyty u lekarza. Źródłem takiego podejścia jest także strach przed straceniem kontroli and chorymi pacjentami. Problemem jest także wysoki poziom zbiurokratyzowania i sformalizowania służby zdrowia.

Argumenty opowiadające się za mHealth dotyczą przede wszystkim

  • polepszenia komunikacji między pacjentami, a lekarzami,
  • zmniejszenia kosztów administracyjnych, oszczędności czasu lekarzy (na podróże, dojazdy do placówek, analizowanie papierowych wyników, wypełniania papierów,)
  • zwiększenia palety usług medycznych i oferowania ich pacjentom,
  • poprawi dostępność do opieki medycznej chorych, a także do wyników pacjenta, tworząc wirtualną kartotekę

62% lekarzy używa tabletów, a smartphon jest drugim najczęściej używanym urządzeniem po stetoskopie. Świat idzie do przodu i nic nie powstrzyma rozwoju rynku e-zdrowia, nawet konserwatywne podejście.

Wartość rynku aplikacji i rozwiązań medycznych na smartfony w ciągu najbliższych 6 lat wzrośnie 10-krotnie.

Według Manhattan Research

61 % użytkowników smartphonów używa telefonów komórkowy do zdobywania informacji zdrowotnych, wartość ta z roku na rok ciągle rośnie tak jak ilość użytkowników smartphonów .

smartphony infografika

Zainteresowanie zdrowiem wśród społeczeństwa rośnie. W 2011 roku 63 miliony dorosłych w Stanach Zjednoczonych interesowało się tematyką zdrowia (czytając i oglądając kanały zdrowotne), w 2011 roku liczba ta wzrosła do 173 milionów dzięki rozwojowi social media, video online i aplikacji mobilnych. Manhattan Research szacuje, że w 2020 roku zdrowie online będzie wszechobecne, zwiększając dostępu do ekspertów, danych medycznych, opieka zdrowotnej.

smartphony infografika 2

Fakty i liczby według Boston Consulting Group

Do 2015 roku około 30% użytkowników smartphonów będzie używać aplikacji zdrowotnych, a sam rynek mHealth urośnie do 23 bilionów $ w 2017 roku. Dodatkowo:

  • opieka mobilna zredukuje koszty opieki nad osobami starszymi o 25%
  • opieka mobilna zredukuje śmiertelność okołociążową i okołoporodową o 30%
  • dzięki opiece mobilnej dostęp do liczby pacjentów na terenach wiejskich wzrośnie 2-krotnie
  • opieka mobilna ograniczy koszty za gromadzenie danych o 24%

mhealth infografika

Źródło: mheatltwatch.com , manhattanresearch.com

Share

Tagi: , , ,