Telemedycyna na Świecie

Telemedycyna to telekomunikacja, internet i medycyna w jednym. Istnieje wiele innych określeń tego sektora usług: teleopieka bądź e-opieka, telezdrowie bądź e-zdrowie (ehealth) albo po prostu e-medycyna. Jest to sektor świadczenia usług medycznych na odległość. Telemedycyna rozwiązuje problemy z ograniczonymi zasobami rynku zdrowia i opieki zdrowotnej tj. dostępność, jakość i finansowanie. E-medycyna pozwala dokonywać diagnozy na odległość, umożliwia przesyłanie skomplikowanych obrazów o wysokiej rozdzielczości oraz danych i statystyk medycznych drogą elektroniczną. Dzięki medycynie mobilnej możliwe są przekazy audiowizualne w czasie rzeczywistym.

STATYSTYKI potwierdzające rozwój i wzrost znaczenia Telemedycyny na Świecie

  • 50% amerykanów skorzystało z kontaktu online z lekarzem w 2011 roku
  • Według firmy analitycznej Berg Insight 2.2 miliony pacjentów jest monitorowanych zdalnie z domu
  • USA, Wielka Brytania i Francja to kraje, w których wideo-konsultacja jest traktowana na równi z bezpośrednim kontaktem z lekarzem

Źródło: qzdrowiu.pl

W 2012 roku grupa Research2Guidance przedstawiła prognozy rozwoju telemedycyny w latach 2012-2017 (Global mHealth Market Report 2012 -2017). Według raportu globalny rynek e-zdrowia wart był 1,2 mld dolarów w 2011 roku, ale przypuszcza się, że w 2018 ta wartość zwiększy się do 11,8 mld dolarów (roczna stopa wzrostu 39%).

Teleopieka polega na wykorzystywaniu aplikacji mobilnych w celu monitorowania zdrowia pacjenta na odległość, dlatego rozwój opieki mobilnej będzie zwiększał się wraz ze wzrostem popularności urządzeń mobilnych tj: iphone i tablet.

Korzystanie z telefonów komórkowych, pozwala na szybszy, łatwiejszy i szerszy dostęp do usług medycznych. Tym bardziej, że smartphony są wyposażone w intuicyjne i inteligentne systemy operacyjne typu Android. Około 70% dostępnych medycznych aplikacji mobilnych, to aplikacje konsumenckie, natomiast pozostałe 30% przeznaczone są dla lekarz.

Telemedycyna pozwali na zbudowanie świadomości zdrowotnej społeczeństwa. Zredukuje koszty rozwiązań medycznych , zwiększy wydajność w szpitalach. Dziki e-opiece będzie możliwy dostęp do usług i leczenie w domu lub w miejscu oddalonym. Medycyna mobilna polepszy interakcję między lekarzami a pacjentami i zwiększy podatność pacjenta na opiekę zdrowotną.

Cały czas jednak trwają pracę nad modelem biznesowy aby zbudować funkcjonalny i użyteczny system e-zdrowotny. Lepszą prognozę dla rynku prognozuje się PwC ze rynek mhealth warty w 2017 roku będzie 23 miliardy dolarów na rok 2017 .

PwC o ehealth

  • połowa badanych pacjentów twierdz, że teleopieka działa,

  • 59% lekarzy twierdzi że e-medycyna jest nieunikniona, ale na kompletne wdrożenie jej potrzeba czasu

  • tylko 53% lekarzy twierdzi, że ich placówka wykorzystuje telemedycynę do poprawienia jakości świadczonych usług
  • 59% pacjentów korzysta z telemedycyny, a 68% lekarzy ją poleca

 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji PwC na temat tego, jak mobilna technologia zmieni przyszłą opiekę zdrowotna i rozwinie sektor e-zdrowie

 

Share